Добро утро, 18.223.170.253! Мо­то­то на ля­ва­та част на стра­ни­ца­та е „да сле­зем в ма­шин­но­то от­де­ле­ние“. На­дя­вам се, че пре­до­ста­ве­на­та тук ин­фор­ма­ция е по­лез­на. При­ят­ни за­ни­ма­ния!

Мо­то­то на дяс­на­та част на стра­ни­ца­та е „да съ­че­та­ем при­ят­но­то с по­лез­но­то“. Тук има чуж­ди и мои ра­бо­ти и про­из­ве­де­ния на из­куст­во­то от мо­е­то вре­ме (с тях съм из­ра­съл – да­но ви ха­ре­сат!).

Учебни материали

За про­гра­ми­ра­не има 6 на­чи­на. В гор­на­та стра­ни­ца за „ARM“ са да­де­ни 2: с ев­тин на­но­ком­пю­тър или ему­ла­ция (вкл. с gdb; вж /usr/local/bin/qedbarm.sh). Те­ле­фо­ни­те, под­дър­жа­щи 32-би­тов ре­жим, ня­мат нужда от ему­ла­ция – вж по-го­ре ин­ста­ла­ци­я­та на „Li­nux“ там (из­пъл­не­те и „sudo dpkg --add-architecture armhf; sudo apt update; sudo apt dist-upgrade; sudo apt install build-essential crossbuild-essential-armhf libc6:armhf nano“ и пос­ле „sudo adduser ИМЕ“ и „echo -e su -l "ИМЕ\nlogout" >> .profile“ и спре­те „съ­ня“ при за­реж­да­не, за вли­за­не ка­то ИМЕ по SSH – вж по-го­ре). Чет­вър­ти­ят на­чин е с „Termux“ или „UTM“. Пе­ти­ят е SSH-дос­тъп до учеб­ния на­но­ком­пю­тър. Шес­ти­ят е си­му­ла­тор за „.NET 3“ (не под­дър­жа „RRX“!).

Реставрация: силово-административно връщане до състоянието от 201⅞ г.

През 2017 г. обос­но­вах смя­на­та на из­у­ча­ва­ния по „МПТ“ и „МП“ про­це­сор от x86 на ARM. Съз­да­де­на­та за цел­та ра­бот­на гру­па ре­ши на 30-ча­со­ви­те лек­ции да се изу­ча­ват и два­та про­це­со­ра, а на 15-ча­со­ви­те и ЛУ – само ARM. И та­ка до 2023 г. на ЛУ изу­ча­вах­ме само ARM. След из­да­ва­не­то на РЛУ през 2022 г. (вж по-го­ре) се по­твър­ди пра­вил­ност­та на пре­хо­да към ARM. Уви, след пен­си­о­ни­ра­не­то ми на 15.I.2024 г. то­ва бе за­черк­на­то с ле­ка ръ­ка и след при­ну­да от стра­на на но­во­из­бра­на­та на 6.XII.2023 г. за­веж­да­ща ка­тед­ра (ЗК) РЛУ-то бе от­хвър­ле­но, в ЛУ бе ре­став­ри­ран x86, оси­гу­ря­ва­щи­ят ЛУ сър­вър, кой­то из­три­ва ста­ри­те сту­дент­ски ре­ше­ния на за­да­чи­те пре­ди вся­ко ЛУ бе мах­нат, а сту­ден­ти­те бя­ха ос­та­ве­ни без РЛУ.

Уви, ре­став­ра­ция се из­вър­ши и при ОККА – част II. През 2019 г. вме­с­то съз­да­де­ни­те от 1998 до 2009 г. обоб­ще­ни аб­с­тракт­ни мо­де­ли на от­дел­ни час­ти от ар­хи­тек­ту­ра­та, под­хо­дя­щи за ком­пю­тър­ни ар­хи­тек­ти, но не и за про­гра­ми­с­ти, на ЛУ бях въ­вел из­у­ча­ва­не на кон­крет­ни ар­хи­тек­ту­ри с уда­ре­ние вър­ху про­грам­ни­те им осо­бе­но­сти и из­мер­ва­не на про­из­во­ди­тел­ност­та на ма­ши­ни­те. Се­га са вър­на­ти ста­ри­те ЛУ. До­б­ре по­не, че ус­пях­ме да спа­сим из­хвър­ле­ния от го­ре­спо­ме­на­та­та ЗК шкаф с ком­пют­ри с най-раз­лич­ни ар­хи­тек­ту­ри, ко­и­то из­полз­вах­ме до­се­га в ЛУ. Щом те са ве­че не­нуж­ни за ТУ–Вар­на, мо­же би по све­та ще се на­ме­рят хо­ра, на ко­и­то ди­стан­ци­он­ни­ят дос­тъп до тях ще вър­ши ра­бо­та…

ТехнокулТУра

Занимателни географски карти

Хумор и сатира

Документални и анимационни филми

Музика